11 Mart 2014 Salı

OLEG DOU’NUN “YÜZLER” SERGİSİ GALERİST’TE

Galerist, Oleg Dou’nun (Moskova,1983) “Yüzler” başlıklı İstanbul’daki ilk kişisel sergisine 13 Mart – 12 Nisan 2014 tarihleri arasında ev sahipliği yapıyor. Yaşamını ve çalışmalarını Moskova’da sürdüren sanatçı, sibernatik vücutlar, rahatsız edici suretler, yapay bir güzellik ve ifadesiz suratlarla ön plana çıkardığı estetiği ile fotoğraflarında gerçeklik ve yapaylığı bir araya getiriyor. Eserleri, tarafsız görünen ve herhangi bir duygu içermeyen bedenler arayışında olan Dou’nun fotoğraflarında, ikilik olgusu ilk anda göze çarparken, ölümle yaşam, gerçekle yapay, güzelle çirkin arasında bir karşıtlık oyunu gözlemlenebilir.
Ağırlıklı olarak moda ve sürrealizmden etkilenen Dou, dergilerde yazılanların gerçek dışı olduğunu ve aslında modellerin göründükleri kadar kusursuz olmadıklarını düşünür. Ayrıca yaratılan bu gerçek ötesi dünyanın insanın mükemmel olmadığı hissine kapılmasına ve kendini kötü hissetmesine yol açtığını ifade eder. Buna paralel olarak, işlerindeki photoshop uygulamalarını çok ileri bir seviyeye taşır ve fotoğraflarındaki modeller, tıpkı mankenler gibi gerçek olamayacak kadar mükemmel ve kusursuz görünürler.
Oleg Dou’nun eserleri karşısında izleyiciler, ‘fotoğraftaki insanlar gerçek mi’, ‘yüzlerindeki ifadenin altındaki endişe mi, üzüntü mü, kararlılık mı’ gibi sorulara cevap ararken, kendilerini eserlere giderek daha yaklaşırken bulurlar. İzleyici ve obje arasındaki mesafenin azalması ile farklı bir anlayışın ve samimiyetin doğmasına tanıklık edilebilir.

GALERIST | Meşrutiyet Cad. No: 67/1 | İstanbul, Beyoğlu 34430, Turkey
info@galerist.com.tr
T. +90 212 252 1896