9 Aralık 2014 Salı

HARVARD ART MUSEUMS (HARVARD SANAT MÜZELERİ) YENİLENDİ


Harvard Sanat Müzeleri,
Calderwood Avlusu
ve cam çatı (Eylül 19, 2014).
Fotoğraf: © Nic Lehoux.
Proje Maliyeti 250 Milyon Dolar (yaklaşık 550 Milyon TL)
Darısı Bizim Üniversite Müzelerimizin Başına!
Harvard Sanat Müzeleri (Harvard Art Museums)’nin yenilenmiş ve genişletilmiş kompleksi çok kısa bir süre önce açıldı. Amerika’nın en ünlü müzesinin yeni binası, öğrenciler, öğretim üyeleri, bilim adamları ve halkın bu çok önemli sanat koleksiyonlarına daha kolay erişmesine imkan tanıyor. Fogg Müzesi, Busch-Reisinger Müzesi ve Arthur M. Sackler Müzesi olmak üzere üç müzeden oluşan Harvard Sanat Müzeleri, Mimar Renzo Piano’nun tasarladığı projesiyle dikkat çekiyor.

YAZI: ÜMMÜHAN KAZANÇ

Türkiye’de Üniversite Müzeleri
Ülkemizde de bazı üniversitelerimize bağlı olarak hizmet veren önemli sanat müzeleri bulunuyor. Bazıları aktif olarak koleksiyonlarını sergilerken, bazılarının halka açılması sabırsızlıkla bekleniyor. Önceleri Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi İstanbul Resim ve Heykel Müzesi adıyla Dolmabahçe Sarayı’nda hizmet veren müze, şu anda Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Çağdaş Sanat Müzesi adıyla Fındıklı Antrepo 5’te açılacak. Bilgi Üniversitesine bağlı Santral İstanbul Enerji ve Çağdaş Sanatlar Müzesi, Trakya Üniversitesi Çağdaş Resim Heykel Müzesi, Anadolu Üniversitesi Çağdaş Sanatlar Müzesi üniversitelere bağlı diğer müzelerimiz. Özellikle 10.140 resim, 651 heykel koleksiyonuna sahip Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Çağdaş Sanat Müzesi’nin tüm koleksiyonunu aynı çatı altında izleyebileceğimiz bir komplekse kavuşmasını sabırsızlıkla bekliyoruz. Projesini Emre Arolat’ın hazırladığı müze, bir aksilik olmazsa 2016 yılında açılacak.
Bu yazıda özellikle müzeler için maddi bağışın ne kadar önemli olduğu belirtmek isterim. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Çağdaş Sanat Müzesi yıllarca ödenek yetersizliği nedeniyle açılamadı, İstanbul Resim ve Heykel Müzesi Döneminde ise yine maddi imkansızlıklar nedeniyle kaderine terk edildi ve Türk Resim ve Heykel Tarihinin neredeyse en önemli yapıtları, ne akademisyenler, ne öğrenciler ne de halk tarafından izlenebildi. Şuanda da müze projesi kapalı kapılar ardında devam ediyor. Oysa bir bağış kampanyası başlatılarak, Türkiye’nin en önemli sanat koleksiyonu çok daha iyi şartlarda sergilenme imkanına kavuşabilirdi.
 
Harvard Sanat Müzeleri (Ekim 30, 2014). Fotoğraf: Peter Vanderwarker.
Harvard Sanat Müzeleri 250 Milyon Doları Nasıl Topladı?
Bugüne kadar, Harvard Sanat Müzesi, yenileme projesi için 250 Milyon Dolar (yaklaşık 550 Milyon TL) topladı. Harvard’ın birçok önemli ve uzun süreli bağışçılarının, bu bütçenin yaratılmasında önemli rolü bulunuyor. Emily Rauh Pulitzer ve Joseph Pulitzer; Jr., David Rockefeller; Richard ve Ronay Menschel ve Calderwood Charitable Foundation bu isimlerden bazıları.
Müzenin Art Study Center (Sanat Çalışma Merkezi)’ı için Nancy A. Nasher ve David J. Haemisegger, Fogg Müzesi alanı için 5 milyon dolar bağış yapmış. Busch-Reisinger Müzesi Alman dostları, Busch-Reisinger Müzesi alanı için 5 milyon dolar bağış yapmış. Robert ve Betsy Feinberg, Arthur M. Sackler Müzesi alanı için 2 milyon dolar yardımda bulunmuş. Marguerite Steed Hoffman, Sanat Çalışma Merkezi’nin resepsiyonu için 3 milyon dolar hibe etmiş. Eijk ve Rose-Marie van Otterloo, Hollandalı ve Flaman resimler, baskılar ve çizimler ve diğer önemli eserleri barındıran, 17. Yüzyıl Avrupa ve Amerika Sanat Galerileri alanı için 1 milyon dolar bağışlamış. Lois Pattison de Menil ve George de Menil, toplamda 1.5 milyon dolar bağış yaparak, Bernini pişmiş toprak heykelleri koleksiyonunun sergilendiği Winter Garden galerisinin geliştirilmesini sağlamış.

Harvard Sanat Müzeleri,
Calderwood Avlusu ve
cam çatı (Eylül 19, 2014).
Fotoğraf: © Nic Lehoux.
Yeni Harvard Sanat Müzeleri Tasarımı
Amerika’nın ünlü Cambridge bölgesinde bulunan müzeler ile ilgili Harvard Başkanı Drew Gilpin Faust şu açıklamayı yapıyor: “Biz hevesle yeni Harvard Sanat Müzeleri tesisinin açılışını bekliyorduk. Renzo Piano, burada sergilenecek sanat eserleri kadar güzel ve bunun içinde çalışacak ve öğrenecek insanlar gibi düşünceli bir bina tasarladı. Bu bina, müfredatın bir parçası olarak sanatı kullanma ve sanatı üretme yollarını genişletmiş olacak ve üniversitenin eşsiz hazinelerini görmesi için komşularımızı ve ziyaretçilerimizi davet edecek.”
Yeni Harvard Sanat Müzesi tasarımı; çalışma, öğretim, sergi ve eserlerin korunması için yeni kaynaklar oluşturuyor. Restore edilen Calderwood Avlusu içinde yer alan tesisin merkezi, faaliyet ve dolaşımın da merkezi. Bir İtalyan meydanını veya şehir merkezini yansıtan Calderwood Avlusu, üçüncü katın üzerinden itibaren cam kemerlerle yukarı doğru yükseltilmiş ve binanın kalbine doğal kontrollü ışık sağlayan yeni bir cam tavan tasarlanmış. Ziyaretçiler, yeni Prescott Caddesi girişinden ya da orijinal Quincy Caddesi’nde bulunan girişten geçerek müzenin zemin katlarına ulaşabiliyor ve rahatlıkla altı kattan oluşan galerileri dolaşabiliyor. Birinci katta yer alan müze dükkanı ve kafeye, giriş ücreti ödemeden giriş yapılabiliyor.

Harvard Sanat Müzeleri Koleksiyonu
Uluslararası üne sahip Harvard Sanat Müzeleri, Amerika’nın en büyük sanat müzelerinden biri. Fogg Müzesi, Busch-Reisinger Müzesi ve Arthur M. Sackler Müzesi koleksiyonunda antik dönemlerden günümüze tarihlenen, Amerika, Avrupa, Kuzey Afrika, Akdeniz ve Asya Medeniyetlerine ait 250.000 eser bulunuyor. Fogg Müzesi geniş kapsamlı Avrupa ve Amerika Sanatı koleksiyonu ile tanınıyor. Ayrıca İtalyan erken Rönesans, 17. Yüzyıl Hollanda ve 19. Yüzyıl Fransız ve İngiliz Sanatına ait eserler de bulunuyor. Amerika’nın en önemli Raphael Öncesi koleksiyonu ve Maurice Wertheim’in izlenimci ve post-izlenimci koleksiyonu da Fogg Müzesi’nde sergileniyor.
Kuzey Amerika’nın kendi alanındaki en önemli müzelerinden biri olan Busch-Reisinger Müzesi, orta ve kuzey Avrupa sanatına adanmış ve özellikle Almanca konuşulan ülkelerin sanatlarına vurgu yapıyor. Geç Dönem Orta çağ heykelleri, 1880 sonrası sanat, Alman ekspresyonizmi, 1920’lerde soyutlama, Bauhaus ve sanatın tüm alanlarında çağdaş gelişmeler müzede incelenebilir. Arthur M. Sackler Müzesi, Batı’da en kapsamlı Asya sanatı örneklerini sergileyen müzelerden biri. Arkaik Çin yeşim taşı objeler, antik bronzlar, Budist heykeller, seramikler, kağıt üzerine Japon eserler, Yakın Doğu Sanatı ve Kore sanatı müzede görülebilecek eserler. Ayrıca Yunan, Roma, Mısır, Yakın Doğu Sanatı, para koleksiyonu, resimler, seramikler ve İslam ve Hint sanatının kağıt üzerine sıra dışı örnekleri de büyük öneme sahip.

Mark Rothko’nun Harvard Duvar Resimleri
Müzenin yeni binasında açılış sergisi olarak Mark Rothko’nun Harvard Duvar Resimleri seçilmiş. Ayrıca Rebecca Horn’un “Çalışma Sürüyor” isimli sergisi de izlenebilir.
 
Mimar Renzo Piano. © Renzo Piano Bina Atölyesi. Fotoğraf: Stefano Goldberg, Publifoto.
Renzo Piano
İtalyan mimar Renzo Piano (1937, Cenova) inşaatçılık, müteahhitlik yapan bir ailenin oğlu. 1971’de Piano & Rogers ortaklığını kurarak Richard Rogers ile birlikte Paris’te Centre Georges Pompidou projesini gerçekleştirdi. Renzo Piano, aralarında RIBA Altın Madalyası (1989), Neutra Prize (1991), Praemium Imperiale (1995), Erasmus Ödülü (1995), Pritzker Mimarlık Ödülü’nün de (1998) bulunduğu çok sayıda uluslararası ödülün sahibi. 30 Ağustos 2013 tarihinde İtalya Cumhurbaşkanı Giorgio Napolitano tarafından ömür boyu senatör atanmıştır.

Renzo Piano’nun Diğer Eserleri
Centre Georges Pompidou (Richard Rogers'la birlikte), Paris, Fransa- 1977
Menil Koleksiyonu Müzesi, Houston, ABD- 1986
S.Nicola Stadyumu, Bari, İtalya- 1990
Columus Uluslararası Sergisi: Akvaryum ve Kongre Salonu, Cenova, İtalya- 1992
Lingotta Kongre ve Konser Salonu, Torino, İtalya- 1994
Kansai Uluslararası Havalimanı terminali, Osaka, Japonya- 1994
Meridyen Oteli ve İş Merkezi, Lecco, İtalya- 1995
Liman Yönetimi Genel Merkez Binası, Cenova, İtalya- 1995
Debis Binası, Daimler Benz Genel Merkezi, Potsdamer Platz, Berlin, Almanya- 1997
Parco della Musica Oditoryumu Salonları, Roma, İtalya-2002
Beyeler Vakfı Müzesi, Riehen, İsviçre- 1997
High Müze Eklentisi, Atlanta, ABD-
Jean Marie Tjibau Kültür Merkezi, Nouméa, Yeni Kaledonya-1998
Hermes Evi, Tokyo, Japonya- 2001
Padre Pio Hac Kilisesi, San Giovanni Rotondo, Foggio, İtalya- 2004
Renzo Piano Building Workshop, Punta Nave,
Paul Klee Merkezi, Bern, İsviçre- 2001
Kaliforniya Bilim Akademisi tadilat, San Francisco, California- 2008

arvardartmuseums.org

Harvard Sanat Müzeleri, yeni bölüm ve Winter Garden Galeri ve Le Corbusier’nin Harvard Carpenter Center for the Visual Arts bölümünden uzanan rampası (Eylül 18, 2014). Fotoğraf: © Nic Lehoux.
Harvard Sanat Müzeleri ve Le Corbusier’nin Harvard Carpenter Center for the Visual Arts bölümünden uzanan rampası (Ekim 5, 2014). Fotoğraf: Peter Vanderwarker.
Harvard Sanat Müzeleri, yeni bölüm (Ekim 25, 2014). Fotoğraf: Peter Vanderwarker.
Harvard Sanat Müzeleri (Ekim 25, 2014). Fotoğraf: Peter Vanderwarker.
Harvard Sanat Müzeleri, Calderwood Avlusu ve galeriler (Ekim 16, 2014). Fotoğraf: Zak Jensen.
Harvard Sanat Müzeleri, Calderwood Avlusu ve galeriler (Ağustos 27, 2014). Fotoğraf: Zak Jensen.
Harvard Sanat Müzeleri, yenileme süreci (Aralık 11, 2013). Fotoğraf: © Michel Denancé.
Harvard Sanat Müzeleri, Calderwood Avlusu ve üçüncü kat galeriler (Eylül 18, 2014). Fotoğraf: © Nic Lehoux.
Harvard Sanat Müzeleri, Calderwood Avlusu ve üçüncü kat galeriler (Ekim 16, 2014). Fotoğraf: Zak Jensen.
Harvard Sanat Müzeleri Yeni Galeriler, Fogg Müzesi koleksiyonundan eserler (Haziran 12, 2014). Fotoğraf: Zak Jensen.
Harvard Art Museums Yeni Galeri, Fogg Müzesi koleksiyonundan eserler (Ağustos 4, 2014). Fotoğraf: Peter Vanderwarker.
Harvard Sanat Müzeleri Yeni Galeriler, Busch-Reisinger Müzesi koleksiyonundan eserler (Ağustos 4, 2014). Fotoğraf: Peter Vanderwarker.
rvard Sanat Müzeleri Yeni Galeri, Fogg Müzesi ve Arthur M. Sackler Müzesi koleksiyonundan eserler (Ağustos 7, 2014). Fotoğraf: Antoinette Hocbo.
Harvard Sanat Müzeleri Yeni Galeriler, with paintings from the collection of the Fogg Museum (August 27, 2014). Fotoğraf: Zak Jensen.
Harvard Sanat Müzeleri Yeni Galeriler, Fogg Müzesi koleksiyonundan eserler (Ağustos 27, 2014). Fotoğraf: Zak Jensen.
Harvard Sanat Müzeleri Yeni Galeri, Arthur M. Sackler Müzesi koleksiyonundan Budist eserler (Eylül 5, 2014). Fotoğraf: Steven Waldron.