13 Ekim 2016 Perşembe

HALİL AKDENİZ “İMGENİN İZİNDE” SERGİSİYLE İZMİR’DE

Halil Akdeniz, “Kültür İmleri”, 2015, Tuval Üzerine Akrilik - Karışık Teknik, 104 x 200 cm.

İzmir’de bulunan Ekol Sanat Galerisi, soyut - geometrik resmin önemli isimlerinden Halil Akdeniz’in “İmgenin İzinde” adlı sergisine 14 Ekim - 16 Kasım 2016 tarihleri arasında ev sahipliği yapıyor.

Sanat Eleştirmeni Mehmet Ergüven, Halil Akdeniz’iz sanatını şu şekilde yorumlamaktadır: “Halil Akdeniz, geçmişten günümüze kalan imgelerin izinde kolektif belleği sorgularken, aslında sorgulamanın kendisini yeni yapıtaşları ile örmektedir. O, nicedir tarihe karışmış alfabeden seçilen herhangi bir harfi bugüne taşımak yerine, zamansal farkı sorgulamanın dildeki karşılığını aramaktadır. Yapıtlarda tuval sathı, mekânı temsil etmek yerine, mekâna girmeyi bekleyen nesnenin yüklemidir. Dolayısıyla burada boşluktan ziyade hiçlikten söz etmek daha doğrudur; çünkü mekânı dışlamanın en kestirme yolu, olası koordinatları baştan iptal ederek muhayyel hiçliğin önünü açmaktır. Söylemek bile fazla: Bir imge olarak harflerin geçmişle ilişkisi de hayal gücüne terk edilmiştir böylelikle.

Halil Akdeniz, “Entelektuel Enerji”, 2016, Tuval Üzerine Akrilik - Karışık Teknik, 128 x 29.5 x 29.5 cm.

Akdeniz’in resimlerinde herhangi bir harf yahut rakam, bulunduğu yere göre geçmişi, yaşayan şimdinin ilgi alanına taşır daima. Tuvalde karşılaştığımız harf, uzlaşılmış işaret kimliğiyle, önceden kodlanmış dizgede yer alan bir imdir. Sanatçı belli bir simgesel içerikle yüklü olarak, düzenlemeye şeklen girer hep; en azından burada harfin tek başına sembol olma hakkı her daim mahfuzdur; ve bu da, hangi nedenle imgenin izinden söz edildiğini gösterir bize. Bunun ne ölçüde mümkün olduğu elbette tartışmaya açıktır ama Akdeniz, tam da bu yüzden elli yılı aşkın bir süredir aynı kararlılık ve coşkuyla çalışmaya devam etmektedir.”


Halil Akdeniz, “Kültür İmleri”, 2015, Tuval Üzerine Akrilik - Karışık Teknik, 240 x 400 cm.
1960’lı yıllardan günümüze, sanat serüveninin elli yılı boyunca Anadolu uygarlıklarına ilişkin kültürler arasındaki sorunu irdeleyen, seçtiği imgelerle dünü ve bugünü karşı karşıya getiren Türk Çağdaş sanatının önemli temsilcilerinden Halil Akdeniz, “İmgenin İzinde” adlı sergisi ile 14 Ekim – 16 Kasım 2016 tarihleri arasında Ekol Sanat Galerisi’nde İzmirli sanatseverler ile buluşuyor.

EKOL SANAT GALERİSİ
8019/16 Sokak, No. 6/B, Ataşehir Mahallesi, Çiğli Kipa Kavşağı, Çiğli 35630 İzmir
T. +90 (232) 329 39 19

www.ekolsanatgalerisi.com 


Halil Akdeniz, “Kültür İmleri”, 2016, Tuval Üzerine Akrilik - Karışık Teknik, 180 x 180 cm.

Halil Akdeniz, “Kültür İmleri”, 2015, Tuval Üzerine Akrilik - Ağaç Konstrüksyon, 32 x 35 cm.
  
Halil Akdeniz, “Kültür İmleri”, 2015, Tuval Üzerine Akrilik - Ağaç Konstrüksyon, 32 x 35 cm.