13 Ekim 2016 Perşembe

LEICA GALLERY İSTANBUL ALP SİME’NİN “CERATONIA” SERGİSİYLE AÇILIYOR

Alp Sime, Building and Horse, 2016.

Leica Galeri İstanbul, Alp Sime’nin “Ceratonia” başlıklı kişisel sergisi ile Bomontiada’da açılıyor. Leica 19. yüzyıldan itibaren yön verdiği fotoğraf tarihinin izlerini Doğuş Grubu ile İstanbul’un tarihi binalarından birine taşıyor. Dünya’daki 15. Leica Galeri olan İstanbul, uluslararası sanat arenasında Türkiye’nin yaratıcı potansiyelini ortaya çıkarmayı hedefliyor.

Leica Galeri İstanbul’un programında, uluslararası üne sahip yerli ve yabancı sanatçıların yanı sıra, keşfedilmeyi bekleyen ve iddialı içerik üreten genç fotoğraf sanatçıları yer alıyor. Leica Galeri ve Akademi, Leica geleneği ve vizyonu doğrultusunda fotoğraf tutku ve bilincini daha geniş kitlelere ulaştırmayı amaçlıyor. 1849 yılında Almanya’da kurulan Leica’nın ilk kamera modeli 1914’te Oskar Barnack tarafından geliştirildi. Leica, 35 mm el yapımı fotoğraf makinelerini üretmeye başladıktan sonra ise fotoğraf dünyasında ve tarihin belgelenmesinde yepyeni bir çağ açıldı. Magnum Fotoğraf Ajansı’nın kurucularından ve sokak fotoğrafçılığının liderlerinden Henri Cartier-Bresson “Leica benim gözümün uzantısı” diyerek markanın fotoğraf tarihindeki önemini vurgulamıştı.

Alp Sime’nin “Ceratonia” başlıklı sergisinde Leica için özel olarak üretilen bir seri ile Sime’nin eski dönem yapıtlarından bir seçki bulunuyor. Sanatçının güçlü estetik dili belgeselle kurgu arasındaki çizgiyi incelten anlatımı ile birleşiyor. Sime’nin kişisel ve toplumsal geçmişinden yola çıkarak yakaladığı sahneleri izleyicinin zihninden önce duygularını harekete geçirmeyi başarıyor. Seri halinde izlendiğinde farklı hikayeler barındıran, rafine bir sunum ile karşımıza çıkan serginin başlığı hakkında Alp Sime şunları
söylüyor: “Ceratonia – Türkçe’siyle keçi boynuzu, kimi yörelerde ise harnup - her çekirdeği eşit ağırlıkta, nerede olsanız hangi ağaçtan toplasanız aynıdır. Bu özelliği onu değerli taşlar için kullanılan karat birimi yapmış. Bu bana hassas bir dengeyi, anlaşmayı ve çok uzakta olmayan bir ülkeyi çağrıştırıyor.”

Leica Camera Yönetim Kurulu Üyesi ve Leica Galeri Uluslararası Direktörü Karin Kaufmann bu sergi hakkında şunları söylüyor: “Leica Galeri Istanbul’un, açılış sergisi için çok yönlü fotoğraf sanatçısı Alp Sime’yi seçmiş olmasından dolayı son derece mutluyum. Büyüleyici işler ortaya koyan 1970 İstanbul doğumlu sanatçının, çağımızın en önemli fotoğraf temsilcilerinden biri olduğu şüphesiz. Gündelik hayatımızın akışı içerisinde gözümüzden kaçan detayları zahmetsizce gün ışığına çıkartabiliyor. Daha şimdiden fotoğraf sanatının klasiklerinden olan Sime, bugün bize fotoğrafın büyük imkanlarını yeniden hatırlatıyor: duraksamak, dünyayı baştan keşfetmek ve hayatın zaman zaman saçma gelen çeşitliliğine hayretle eşlik etmek.”
“Ceratonia” 3 Aralık 2016 tarihine kadar Leica Galeri İstanbul’da görülebilir.

LEICA GALLERY İSTANBUL
BOMONTİADA
Tarihi Bomonti Bira Fabrikası
Birahane Sok., No:1/C, Bomonti

Sisli, 34380, Istanbul, Turkey