15 Kasım 2016 Salı

OZAN TÜRKKAN: “FRACTUM REGNUM”

Ozan Türkkan, Subtle, 2016, Audio visual installation, Photo Credits: Ozan Türkkan

Art On İstanbul, çalışmalarını Paris, Barselona ve İstanbul’da yürüten yeni medya sanatçısı Ozan Türkkan’ın “Fractum Regnum” adlı sergisini, 3 – 31 Aralık tarihleri arasında izleyiciyle buluşturuyor. 

Deneysel medya ve dijital sanatlar alanında özellikle bilgisayarla yaratılmış çalışmalara ve görüntülere yoğunlaşan Ozan Türkkan; sanal gerçeklik enstalasyonu, holografik ve algı ile oynadığı ışık frekansına dayalı enstalasyonların yanı sıra fraktal geometri araştırmalarının ürünü olan jeneratif videolar ve 3D Lenticular baskı işlerini paylaşıyor. Eser, mekân ve izleyici ilişkisinin farklı bir boyut kazandığı bu sergide, sanatçı izleyiciyi soyut dünyaya taşırken kendi biricik haline döndürmeyi hedefliyor ve deneyim halinin önemini vurguluyor.

“Fractum Regnum” fikri, sanatçının uzun süredir yürüttüğü kutsal geometri, fraktal geometri, doğanın algoritması ve bunun insan bilincine yansımaları üzerine araştırmalarının ürünü olarak ortaya çıkıyor. Varoluşun geçici doğasının yansıması, evrensel varlığın materyal ve bilinç olarak bir formdan başka bir forma dönüşümleri Türkkan’ın işlerinde somutlaşıyor.


Ozan Türkkan, Subtle, 2016, Audio visual installation, Photo Credits: Ozan Türkkan

Subtle isimli, tüm bir odayı işgal eden görsel-işitsel holografik enstalasyonunda sanatçı, doğadaki fraktal yapılardan esinlenerek mekân içinde değişen ve evrilen organik bir canlı yaratıyor, bu görüntüye eklenen 3D baskılarla beraber, izleyici algısını farklı boyutlara taşıyor.

VR (sanal gerçeklik) enstalasyonu Substance, dış dünya ve mekânla olan ilişkiyi soyutluyor. İzleyiciyi en tanıdık olan ama mevcut bilinçle deneyimleyemediği için bir o kadar uzak “öz”üne götürüyor, kendi iç dünyasıyla tek başına yüzleşmeye sürüklüyor. Galeri mekânını alışılmadık bir şekilde bölerek oluşturduğu ışığa dayalı enstalasyonu algıyla oynayarak gördüğümüzden farklı bir mekân ve zaman gerçekliğiyle karşı karşıya bırakıyor.

Ziyaret saatleri: Salı-Cumartesi | 10.00-19.00

Art On İstanbul
Adres: Evliya Çelebi, Meşrutiyet Cd. No:90, 34430 Beyoğlu/İstanbul
Telefon: (0212) 259 15 43

artonistanbul.com/


Ozan Türkkan, Subtle, 2016, Audio visual installation, Photo Credits: Ozan Türkkan