25 Şubat 2016 Perşembe

PİTORESK İSTANBUL SERGİSİYLE 19. YÜZYIL RESSAMLARININ DÜNYASINA YOLCULUK


Pitoresk İstanbul.
İstanbulluları ve sanatseverleri 200 yıl öncesine gizemli ve çok özel bir yolculuğa çıkaracak olan Pitoresk İstanbul, 12 Mart’ta İstanbul Deniz Müzesi’nde sergilenmeye başlayacak. 19. Yüzyıl’ın ressam seyyahlarından Melling, Schranz, Allom, Bartlett, Lewis ve ressam Ayvazovski’nin İstanbul’u anlatan tabloları, “dijital seyahatnameler” olarak dev boyutlu perdelerde hayat buluyor ve bu anlamda dünyada bir ilk olacak.
Sinema, tiyatro, konser ve serginin iç içe olacağı 35 dakikalık Pitoresk İstanbul, 70 kişilik gruplar halinde gezilebilecek.

12 Mart’ta İstanbul Deniz Müzesi’nde başlayacak dijital serginin genel yönetmenliğini Bülent Özükan, müzik yönetmenliğini Anjelika Akbar, sanat yönetmenliğini ise Murat Öneş yürütüyor. Boyut Yayın Grubu’nun dijital restoratör ve animatörlerden oluşan geniş ekibi, bir yılı aşkın zamandır bu sergi için hazırlanıyor. İstanbul’da tablolar perdelere watchout sistemiyle yansıtılıyor.


Ayvazovski.
Dünyada bir ilkin gerçekleştirileceği Pitoresk İstanbul’da, dünyaca ünlü 6 ressamın “Codex Art” teknikleri ile watchout sistemiyle perdelere yansıtılarak hazırlanan tabloları yer alacak. Sadece müze ve nadide koleksiyonlarda bulunabilen bu sanatçıların gravür ve tablolarına büyütülüp bakıldığında, tabloların ilginç detaylarına tanıklık edilebilecek. İngilizce ve Arapça altyazılarla desteklenen sergi, İstanbul ziyaretçilerine 200 yıllık bir zaman öncesini yaşatmayı amaçlıyor. 22 Mayıs’a kadar sürecek olan serginin biletleri satışa sunulmaya başlandı.


Pitoresk İstanbul.
35 DAKİKA SÜRECEK GÖRSEL BİR SHOW
İstanbul Deniz Müzesi Barbaros Salonu’nda başlayacak serginin bu bölümünde, 6 sanatçı için ayrı ayrı interaktif ekranlardan bilgiler veriliyor. Orijinal eserlerin de yer alacağı bu bölümden sonra 4,5 metre yüksekliğinde ve 60 metre uzunluğunda dev yüzeylerin bulunduğu CodexArt salonuna geçiliyor. 19. Yüzyıl İstanbul görünümleri, döneminin müzikleri eşliğinde 35 dakikalık bir görsel shov olarak izlenebiliyor.

Resim sanatını, müzikle harmanlayan sergiyi Cuma ve Cumartesi akşamları ziyaret edenler 19:00-22:00 saatleri arasında Anjelika Akbar’ın canlı performansını izleyebilecekler.
En önemlisi ise serginin Pazartesi hariç her akşam saat 21:00’e kadar açık olması. Trafik sorunu yaşayan İstanbullular için mithiş bir fırsat. Sergiye yetişememe sorunu ya da bahanesi tümüyle ortadan kalkıyor. Sergi salonu saat 21:00’e kadar açık tutma kararı veren Deniz Müzesi yetkililerini gerçekten kutlamak gerekiyor.


Anjelika Akbar.
DİNLETİ VE SERGİ BİR ARADA:
ANJELİKA AKBAR ve “ORIENTAL RHAPSODY”
Pitoresk İstanbul sergisi kapsamında, besteci ve piyanist Anjelika Akbar, Oriental Rhapsody dinletisi ile sanatseverlerle buluşuyor. Müzik ve resim sanatını bir araya getiren bu eşsiz deneyim, Doğu ve Batı’nın buluştuğu noktadaki farklı hislerin dünyasına keyifli bir yolculuk yapma imkanı sunuyor.
Dinleti sonrası, 19. yüzyılın ressam seyyahlarından Melling, Schranz, Allom, Bartlett, Lewis ve Ayvazovski’nin İstanbul’unun, CodexArt teknolojisiyle dev boyutlu perdelerde canlandırıldığı dijital sergi geziliyor.

Müzik ve resim sanatının buluştuğu bu benzersiz deneyim 18,19 Mart ve 1, 2 Nisan 2016 tarihlerinde Cuma ve Cumartesi akşamları gerçekleşecek. 19:30’da başlayacak konserin ardından sergiyi izleme fırsatı da sunuluyor.

“ORIENTAL RHAPSODY”
Çocukluktan başlayarak klasik müzik alanında yüzlerce beste ve konser çalışmaları yapmış olan Anjelika Akbar, son yıllarda ilgisini çeken, kendi tabiri ile “Doğu-Batı Kucaklaşması” yönünde müzik çalışmaları da gerçekleştiriyor. Üç Cemre, Bach A L'Orientale, Türk Marşı Varyasyonları, Gül'dür Gül, Doğu Fantazisi, Anadolu Esintileri gibi beste ve projelerinden sonra “Doğu Rapsodi / Oriental Rhapsody” başlığı altında kendisine ait beste ve uyarlamalarından oluşan repertuar ile dinleyicileri Doğu'nun ve Batı'nın buluştuğu noktadaki farklı hislerin dünyasına götürüyor. Birbirlerinden bağımsız olan bu eserlerin ortak noktası Doğu'nun Batı'ya, Batı'nın Doğu'ya olan dokunuşundan doğan değişik harmanlar. Oriental Rhapsody, zamandan ve mekandan bağımsız olan bir duygu seyahatnamesi...

BİLGİ İÇİN

www.pitoreskistanbul.com


Bülent Özükan, Dijital Sergi Genel Yönetmeni.

Bartlett.

Lewis.